"Suplikacja" do Wiecznego Boskiego Ojca w Najświętszym Imieniu Jezus, podkreśla znaczenie Rogacjonistycznego Święta Najświętszego Imienia Jezus obchodzonego przez Rodzinę Rogate każdego 31 stycznia.

Dlaczego?
Wartość Supplica opiera się na boskiej obietnicy naszego Pana Jezusa Chrystusa, zapisanej w świętych Ewangeliach: "Zaprawdę powiadam wam: Ojciec da wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w Imię Moje. Dotąd o nic nie prosiliście w Imię Moje; proście, a otrzymacie, aby szczęście wasze było zupełne." (J 16,23-24)

Kiedy?
Św. Hannibal Maria Di Francia napisał: "Od 31 stycznia 1888r. przywiązujemy wielką wagę do Suplikacji z 31 stycznia, który w naszych domach jest poświęcony jako uroczyste święto Najświętszego Imienia Jezus. W tym dniu we wszystkich naszych domach należy przedstawić odwiecznemu Bogu Ojcu bardzo szczególną prośbę, jak to mamy w zwyczaju czynić do tej pory."

Każda wspólnota będzie miała swój własny sposób obchodzenia tego uroczystego święta, ale generalnie Najświętszy Sakrament będzie wystawiony przed lub po uroczystej mszy świętej. Potem następuje dziękczynienie, modlitwy i śpiewy. W czasie celebracji wspomina się wszystkie łaski otrzymane w minionym roku, wspominając nowości, święcenia, profesje, jubileusze oraz fundacje lub erygowanie nowych obszarów misyjnych, wspólnot i działalności. Wspomniani zostaną również współbracia, którzy odeszli z tego życia. Na zakończenie zostaną przedstawione prośby zanoszone do Boga w Imię Jezusa, aby udzielił ich Zgromadzeniu. Ten dzień jest także właściwym momentem dla wspólnot na comiesięczne skupienie.

polizzina

W święto Objawienia Pańskiego, Wspólnota świętowała je wspólnie z polskimi wiernymi, jak również z Filipińczykami. Polską mszę świętą została wyróżniona z błogosławieństwem kredy i kadzidła, z którego skorzystali wszyscy wierni. O godzinie 12.00 odbyła się procesja z Dzieciątkiem Jezus wokół domu, następnie tradycyjna "Polizzina", potem wspólny posiłek, a punktem kulminacyjnym było losowanie loterii internetowej przeznaczonej na zbiórkę funduszy na potrzeby Wspólnoty.
Dziękujemy wszystkim dobrodziejom nagród, organizatorom imprezy oraz wszystkim, którzy wsparli Instytut. Gratulujemy również tym, którzy wygrali nagrody. Niech Bóg Wam wszystkim błogosławi.

newyear 1

Cała Wspólnota Rogacjonistów w Polsce życzy wszystkim błogosławionego Nowego Roku! Mamy nadzieję, że pomimo rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa, nasz Zbawiciel, Pan Jezus Chrystus będzie chronił każdego z Was i obdarzy Was wieloma błogosławieństwami na ten rok. Módlmy się nadal o więcej i dobrych robotników na żniwo Pańskie, abyśmy byli pewni naszego duchowego zdrowia w tym trudnym czasie.

erakrak1

Jest wtorek 28 października i czeka mnie wyjątkowo gorączkowy dzień. Po prawie całym dniu spędzonym w szkole staram się upchnąć zapas ciasteczek do i tak przepełnionej ubraniami walizki. Dziś wyjeżdżam na formację, na moją pierwszą formację. Jestem jednocześnie poddenerwowana i podekscytowana. Nie mogę się doczekać, by przez kilka dni odpocząć od trosk codziennego życia i pogłębić moją relację z Bogiem.
Spotykamy się o 17:30 na stacji benzynowej w Humpolcu. Zgodnie z tradycją ERA, trzeba poczekać na spóźnialskich. Gdy cała nasza siedemnastka się spotyka, przychodzi czas, by się przywitać, objąć i wspólnie kupić rogalika z kiełbaską na stacji. Kierujemy się w stronę Krakowa. Tegoroczna formacja jest nietypowa: data przesunęła się z wiosny na jesień, a pobyt został skrócony z siedmiu do pięciu dni. Podróż przebiega nam stosunkowo szybko. Kiedy dojeżdżamy do Krakowa, czeka tam na nas jeszcze nieznany diakon Jakub, który w tych dniach stanie się nam bardzo bliski. Widzimy znane już twarze słowackich rogacjonistów, Maťeja i Petera, kleryków, którzy razem z ks. Giovannim przylecieli z Rzymu, aby zatroszczyć się o nasz duchowy program. Na miejsce naszego noclegu w Domu Księży Rogacjonistów dotarliśmy prawie w nocy, więc udaliśmy się prosto do łóżek.
Drugi dzień, podobnie jak wszystkie następne, zaczynamy Jutrznią, po której idziemy prosto na śniadanie, przygotowane przez wspaniałą panią Bożenkę. Po śniadaniu mamy spotkanie prowadzone przez br. Maťeja, podczas którego dostajemy mały prezent, książkę C.S. Lewisa „Listy starego diabła do młodego”, która jest tematem spotkania i która inspiruje cały program formacji. Przed obiadem uczestniczymy we Mszy świętej sprawowanej przez ks. Giovanniego. Popołudnie poświęcamy na zwiedzanie miasta. Wieczorem wspólnie oglądamy oparty na faktach film „Historia Marii”, który opowiada o pełnej miłości relacji między głuchoniemą dziewczyną a zakonną siostrą.
Czwartkowy poranek przebiega podobnie jak poprzedni. Spotkanie, poświęcone powołaniu, prowadzi ks. Giovanni. Po południu nawiedzamy Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, i w którym możemy podziwiać wiele imponujących mozaik. Wieczorem bracia Maťej i Peter opowiedzieli nam o swych zagranicznych misjach. Na zakończenie dnia uczestniczymy w adoracji, przygotowanej przez Terezkę, podczas której do drewnianego krzyża przybijamy karteczki z naszymi prośbami. Z tym krzyżem pójdziemy później Drogą Krzyżową.
Piątek przebiega pod znakiem wycieczki na Babią Górę (1725 m. n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Całą wycieczkę wymyślił dla nas Jindra. Wyjście na górę komplikuje nam silny wiatr, ale na koniec wszystkim udaje się dotrzeć na szczyt. Wieczorem czekają na nas gry i zabawy.
Sobota jest dniem dużo bardziej uduchowionym. O poranku, jak zwykle, mamy spotkanie. Tym razem prowadzi je br. Peter, a tematem jest walka diabła z Najświętszą Maryją Panną. Podczas Mszy św. składamy nasze śluby członków ERA. Po obiedzie udajemy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby pomodlić się Koronką: modlitwą, która powstała na podstawie objawień polskiej siostry zakonnej, św. Faustyny. Na terenie Sanktuarium odprawiamy Drogę Krzyżową, podczas której niesiemy wspomniany już wcześniej krzyż. Po kolacji uczestniczymy w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Niedziela jest dniem pożegnania. Rano przemieszczamy się do centrum Krakowa na ostatnią wspólną Mszę świętą. Po Mszy św. z radością przyjmujemy zaproszenie tutejszego proboszcza, ks. Dariusza, na kawę i ciastko na plebanii. Następnie odwozimy na lotnisko ks. Giovanniego oraz braci Maťeja i Petera. Wyruszamy w drogę do domu. Przez Hradec Kralove, gdzie kilkoro z nas zostaje, dostajemy się do Humpolca. Nadchodzi czas rozstania, ale wiemy, że wkrótce znów się zobaczymy na kolejnych spotkaniach.
Na koniec chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie formacji: przede wszystkim Barunce za świetną organizację i księżom rogacjonistom za ubogacający duchowo program.

horizon

Od sierpnia 2021r. nasza warszawska wspólnota jest już w pełnym składzie. Przyjazd dwóch współbraci z Prowincji św. Mateusza z Filipin sprawił, że Instytut Antoniański ożył na nowo. Ks. Ronie Gumagay i br. Gilbert Ben Cantarona musieli pozostać w Rzymie przez kilka miesięcy, czekając aż Polska otworzy swoje granice. Ks. Herbie Canete, pełniący obowiązki przełożonego, serdecznie powitał nowych członków wspólnoty i od razu wprowadził ich w nową rzeczywistość. Z racji odbywającej się w tym czasie kapituły prowincjalnej i związanym z nią wyborem nowego zarządu Prowincji, charakter wspólnoty nie został jeszcze zdefiniowany. Ta jednak nie traciła czasu i już rozpoczęła pracę w duszpasterstwie migrujących Filipińczyków, których w Polsce mieszka około dwóch tysięcy. W kaplicy naszego domu odbywają się regularnie Msze święte w języku polskim i angielskim. Wspólnota organizuje również dni skupienia, rekolekcje, konferencje oraz otwiera progi domu tym, którzy o to proszą.
Nasza wspólnota pragnie współpracować z archidiecezją warszawską i lokalną parafią, pełniąc posługę wśród części tutejszych mieszkańców. Nowo przybyli współbracia będą mogli również służyć anglojęzycznym grupom w okolicach Warszawy.
Pragniemy wykorzystywać dostępne nam siły i struktury, aby jak najlepiej służyć ludowi Bożemu. Jako wspólnota rogacjonistów będziemy się dzielić charyzmatem modlitwy o powołania i szerzyć kult św. Hannibala Marii Di Francia wśród tych, którzy jeszcze go nie znają.

rada

IX Kapituła Prowincji Św. Antoniego miała miejsce w Morlupo, niedaleko Rzymu, od 30 sierpnia do 5 września 2021 r. Nowym Prowincjałem na czteroletnią kadencję został wybrany pochodzący z Włoch ks. Eros Borile. Do Rady Prowincjalnej wybrani zostali: ks. Carmelo Capizzi, ks. Mario Filippone, ks. Marcin Bajda i ks. Vito Magistro (ekonom i sekretarz). Zapewniamy o naszej modlitwie za nowego Prowincjała i jego Radę.

Podkategorie